Olthof Company purchased 15,000 pounds of raw materials at $3.00 per pound. The company’s standard..

Olthof Company purchased 15,000 pounds of raw materials at $3.00 per pound. The company’s standard cost per pound is $2.50. Calculate the materials price variance for this purchase.

Olthof Company purchased 15 000 pounds of raw materials at 3 00