Orbach Company sells its product for $40 per unit. During 2005, it produced 60,000 units and sold… 1 answer below »

Orbach Company sells its product for $40 per unit. During 2005, it produced 60,000 units and sold 50,000 units (there was no beginning inventory). Costs per unit are: direct materials $10, direct labor $6, and variable overhead $2. Fixed costs are: $480,000 manufacturing overhead, and $60,000 selling and administrative expenses. The per unit manufacturing cost under absorption costing is