See the attached question…….There are several parts to itUnits Sold to Break Even, Unit Variable Cos

See the attached question…….There are several parts to itUnits Sold to Break Even, Unit Variable Cost, Unit Manufacturing Cost, Units to Earn Target IncomePrachi Company produces and sells disposable foil baking pans to retailers for $2.40 per pan. The variable cost per pan is as follows:Direct materials$0.23Direct labor0.51Variable factory overhead0.72Variable selling expense0.12Fixed manufacturing costs totals $141,145 per year. Administrative cost (all fixed) totals $19,247.Required:1. Compute the number of pans that must be sold for Prachi to break even. pans2. Conceptual Connection: What is the unit variable cost? What is the unit variable manufacturing cost? Round your answers to the nearest cent.Unit variable cost$Unit variable manufacturing cost$Which is used in cost-volume-profit analysis?Why?The input in the box below will not be graded, but may be reviewed and considered by your instructor. blank3. How many units must be sold for Prachi to earn operating income of $7,626?pans4. How much sales revenue must Prachi have to earn operating income of $7,626? $

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *