Coles Company, Inc. makes and sells a single product, Product R. Three yards of Material K are…

Coles Company, Inc. makes and sells a single product, Product R. Three yards of Material K are needed to make one unit of Product R. Budgeted production of Product R for the next five months is as follows:

August

14,000 units

September

14,500 units

October

15,500 units

November

12,600 units

December

11,900 units

The company wants to maintain monthly ending inventories of Material K equal to 20% of the following month's production needs. On July 31, this requirement wasn't met because only 2,500 yards of Material K were on hand. The cost of Material K is $0.85 per yard. The company wants to prepare a Direct Materials Purchase Budget for the rest of the year.

The total cost of Material K to be purchased in August is