“My variable costs are $2 per unit. If I want to increase production from 100,000 units to… 1 answer below »

“My variable costs are $2 per unit. If I want to increase production from 100,000 units to 150,000 units, my total costs should go up by only $100,000.” Comment.

0 replies

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *